Betyr a 18–19. szzadi bujdos rablk neve volt Magyarorszgon. ltalban lovas bujdoskknt emltik ket. A magyar betyrokhoz hasonl lovastonllk vilgszerte (az Egyeslt Kirlysgban s rorszgban: highwayman) lteztek a 20. szzadig, kzlk az elhreslt magyarorszgi betyrokhoz hasonlan sokan tettek szert ismertsgre.
A kztudatban s a sajtkban az 1830-as vekig szerepk egyrtelmen negatv volt, ekkortl kezdve azonban sokan npi hskk vltak. Ugyanez a folyamat a vilg ms tjain is lejtszdott: ezt rtk le Eric Hobsbawm angol trtnsz tanulmnyai az 1950-es s 1960-as vekben. Hobsbawm ezt annak tulajdontja, hogy a trsadalombl kitasztott bnzk gyakran az igazsgosabb trsadalomrt kzd politikai mozgalmak lre lltak, vagy ezek szimblumaiv vltak.
Elsk kztt „megdicslt” magyar betyrok Zld Marci, Sobri Jska s Rzsa Sndor voltak. A betyrokrl mr a 18. szzad ta sorra szlettek a betyrballadk, betyrdalok s szjrl szjra terjed trtnetek, mondk s a betyrromantika thatotta a ponyvairodalmat is. A betyrokrl szl nagyszm ponyva a fvrosban s vidken is nagyon kaps volt. Npsznmveket is rtak a tmrl. 1873-ban mutattk be pldul Abonyi Lajos "A betyr kendje" cm darabjt. De szlettek ignyesebb alkotsok is. Tmrkny Istvn: Betyrlegendk c. mvt 1898-ban adtk ki Szegeden.
Azonban ms a betyrromantika s ms a valsg. E kett kztti les klnbsgre Berzsenyi Dniel is felfigyelt. 1833-ban megrta A magyarorszgi mezei szorgalom nmely akadlyairl szl przjt, amelyben az alfldi tjat mint nptelen s megmveletlen vidket lttatja, s ahol a nemzeti szorgalom abban ll, hogy helyenknt "egy-kt zsros betyr hurcolja a gubt s lopott marht". Voltak, akik ennl is messzebb mentek. 1843-ban Wesselnyi Ferenc Szzat a magyar s szlv nemzetisg gyben rt munkjban gy vlekedett, nincs a magyarsgnak rtalmasabb ellensge a "betyros magyarsgnl". ppen ezrt "a magyarok istene eltt kedves tettet kvet el, ki a durvasg, darabossg, s butasg elzst mozdtja el, s ki a magyart mind tudomnyi, mind mestersgi, mind trsadalmi viszonyaiban mveltebb teszi". Szchenyi Istvn hasonlan fogalmazott a Hitelben: kevesebb eltletet, balvlemnyt, tudatlansgot, s "fktelen betyrsgot" kpzelnk magunkrl, mint amilyenek vagyunk.
Tmrkny Istvn: Rzsa Sndor nlunk (Bodobcs Kiad, Szentes, 2009) cm ktete a szerz azon elbeszlseit kzli, amelyek a 19. szzadi, akkor mg vgtelennek tn, Szeged krnyki pusztk embereirl meslnek a szemtan hitelessgvel. Az sfoglalkozsukat sajt trvnyeik alapjn z juhszokrl, gulysokrl, csiksokrl s a tbbnyire az kreikbl kiszakadt trvnyen kvliekrl, a betyrokrl. Tmrkny Istvn j megfigyelknt szmot ad a betyrok "tpusairl", krniksknt mesl Rzsa Sndorrl, s pontos megfigyelseivel lehntja a betyrromantika burkt ezekrl az emberekrl. Ennek ksznheten egy letnt vilg htkznapjai elevenednek meg, ahol olyan emberek ltk a maguk komtos lett, akik maguk szabtk a maguk nyers trvnyeit, amik hajszlpontosan illeszkedtek a termszet rendjhez, mert csak ez tette lehetv szmukra a megmaradst. A 19. szzad vgnek betyrjairl alkotott pontos kphez hozzjrul a knyv mellkletben a tbb mint negyven fot, melyek az 1870-es vek szegedi bnpreinek leghrhedtebb szereplirl kszlt, kzlve az elkvetett bntetteket s az rte kiszabott bntetseket. Mindezt kiegszti a ktetben Fri Irn Szegedi betyrfnykpek cm tanulmnya a fotk keletkezsrl, egy izgalmas, terjedelmes munka Szegedi bnkrnika, s Tth Bla 1885 szeptemberben, a Pesti Hrlapban megjelent visszaemlkezse Betyrvilg cmmel a Szeged krnyki betyrvilgrl.

|